ورم بعد از جراحی بینی | دکتر یگانه تیموری

جراحی بینی فرایندی است که در آن دکتر خوب عمل بینی با استفاده از ابزاری به تراش دادن و شکل دادن بینی می پردازد و برای این شکل دادن به بینی ناچار است به بینی ضربه وارد کند یا برش هایی را در آن ایجاد کند. همین مانورها هر چند در سطح مینیاتوری و ظریف هستند ولی به دلیل حساس بودن بافت بینی ، باعث شکل گیری ورم بعد از جراحی بینی می شود. خوشبختانه این متورم شدن بینی بعد از عمل موقتی بوده و بعد از مدت کوتاهی بخش عمده ای از آن فروکش می کند. با فروکش کردن هر چه بیشتر ورم بینی بعد از رینوپلاستی ، زیبایی نتیجه عمل بیش از یش نمایان می شود.

 

ورم بعد از جراحی بینی - دکتر یگانه تیموری

 

بینی به چه علت بعد از عمل متورم می شود؟

به دلیل ضرباتی که در حین عمل زیبایی بینی به این عضو وارد می شود و برش هایی که در آن داده می شود و نیز در پی تجمع مایع بین سلولی بعد از رینوپلاستی ، ورم بعد از جراحی بینی شکل می گیرد. بعد از جراحی دماغ ، بدن بعنوان یک واکنش طبیعی ، تلاش می کند تا ناحیه آسیب دیده را ترمیم کند و همین امر موجب شکل گیری ورم بعد از رینوپلاستی در ناحیه جراحی شده می شود. ورم بینی بعد از عمل دماغ به مرور زمان در بینی از بین می رود. در روزهای ابتدایی بعد از جراحی زیبایی بینی ، ورم بعد از جراحی زیبایی بینی در بیشترین حد خود است ولی این امر کاملاً طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. با ترمیم بافت های جراحی شده در طول یک دوره چند ماهه ورم بینی بعد از جراحی کردن بینی نیز رفع می شود و نتیجه نهایی نمایان خواهد شد.

برای کمک به کاهش سریع تر ورم ، چه اقداماتی مورد نیاز است؟

  • در زمان استراحت و خوابیدن ، دو بالش زیر سر خود قرار دهید به گونه ای که بدن تان در حالت لمیده قرار گیرد.
  • بعد از جراحی رینوپلاستی از کمپرس یخ روی چشم ها و اطراف بینی استفاده کنید.
  • مصرف الکل و سیگار را برای یک دوره چند هفته ای قبل و بعد از عمل زیبایی بینی ، ترک کنید.
  • فعالیت های فیزیکی و ورزشی سنگین را برای مدتی بعد از رینوپلاستی محدود کنید.
  • چسب زدن به بینی را طبق آموزش دکترخوب عمل بینی در مشهد انجام دهید.

آیا تزریق کورتون به کاهش ورم بعد از جراحی بینی کمک می کند؟

تزریق کورتون اغلب برای بینی های گوشتی با پوست ضخیم تجویز می شود. در این نوع بینی ها روند کاهش ورم بعد از عمل بینی بسیار کند پیش می رود و از اینرو ، متخصص گوش و حلق و بینی پس از انجام معاینات لازم ، در صورتی که تشخیص دهد ، برای کمک به کاهش ورم بینی بعد از جراحی ، تزریق این ماده لازم است ، تزریق کورتون بعد از جراحی بینی گوشتی را در زمان مناسب تجویز خواهد کرد.

تاثیر تغذیه در کاهش متورم بودن بینی بعد از عمل

برخی خوراکی موجب کاهش ورم بعد از جراحی بینی می شوند و برخی مواد غذایی نیز شدت ورم بعد از عمل دماغ را افزایش می دهد. دکتر یگانه تیموری بهترین جراح بینی مشهد ، آگاهی از جزئیات مربوط به تغذیه بعد ازعمل بینی را برای بیماران خود ضروری می داند چراکه ایشان معتقدند اطلاعات داشتن بیمار از این موارد کمک می کند تا با رعایت نکات تغذیه ای هرچه سریعتر ورم کردن بینی بعد از جراحی از بین برود. برای کمک به کاهش تورم بینی توصیه می شود از خوردن غذاهای حاوی نمک و غذاهای فراوری شده خودداری کنید.
نوشیدن مقدار فراوان آب نیز یکی دیگر از مواردی است که در سبد تغذیه ای تان لازم است قرار دهید.
آناناس میوه ای است که به دلیل داشتن آنزیمی خاص ، می تواند موجب کم شدن تورم در بینی بعد از عمل ‌شود و خوردن آن بعد از جراحی زیبایی بینی توصیه می شود.

ورم بینی چه مدت بعد از عمل فروکش می کند ؟

معمولا فروکش کردن ورم بینی بعد از جراحی در طول یک دوره 6 الی 1 ساله اتفاق می افتد. اما لازم است این موضوع را مد نظر داشته باشید که در روند خوابیدن ورم بعد از جراحی بینی ، فاکتورهای مختلفی از قبیل نوع بینی ، تکنیک های اجرا شده در طول عمل زیبایی بینی ، دامنه و وسعت ایرادات درمان شده ، و میزان تهاجمی بودن عمل کردن بینی ، باعث می شود که شدت تورم و التهاب در هر فرد متفاوت باشد و در نتیجه مدت زمان متغیری نیز برای فروکش کردن ورم بعد از عمل بینی مورد نیاز باشد. بینی های گوشتی اغلب در مقایسه با بینی های استخوانی ورم بیشتری دارند و یک یا حتی دو سال بعد از جراحی بینی گوشتی ممکن است زمان لازم باشد تا ورم فروکش کند.

ورم نوک بینی بعد عمل

نوک بینی یکی از بخش هایی است که اغلب در طول جراحی رینوپلاستی ، دکتر خوب عمل بینی در مشهد برای فرم دادن به بینی روی آن زیاد کار می کند.  این بخش دارای بافت غضروفی می باشد و نسبت به سایر بخش های بینی ، ورم را بیشتر در خود نگه می دارد و در نتیجه مدت زمان بیشتری طول می کشد تا تورم بعد از جراحی بینی در این بخش از بینی کاهش یابد.

آیا برای کاهش ورم بینی دارویی وجود دارد؟

قرص کاهش دهنده ورم بینی بعد از جراحی با عناوینی از قبیل قرص های حاوی کورتون برای کاهش ورم بعد از جراحی بینی موجود می باشد. ولی با توجه به اینکه این قرص ها برای سلامت بدن مضر هستند ، اغلب از سوی متخصص جراحی بینی توصیه نمی شود.
قرص آناهیل که تحت عنوان قرص آناناس نیز شناخته می شود یک قرص کاهش ورم بینی بعد از جراحی مناسب شناخته شده است که حاوی ویتامین C فراوان می باشد. علیرغم این لازم است مصرف آن حتماً با نظر جراح بینی انجام شود.

در صورت عدم خوابیدن ورم بعد از یک سال چه باید کرد؟

زمانی که علیرغم رعایت نکات مراقبتی توصیه شده ، ورم بعد از جراحی بینی همچنان پایدار بود و حتی بعد از گذشت یک سال نیز فروکش نمی کند ، لازم است به پزشک جراح بینی خود مراجعه کنید تا علت بررسی شود. در برخی موارد ، عللی از قبیل عفونت ، التهاب ، ترشحات غیر عادی می تواند باعث بروز این عارضه باشد. مشورت با دکتر بینی قطعاً موثرترین راه را در دسترس شما قرار خواهد داد.

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: