آبریزش بینی بعد از جراحی بینی

به طور کلی آبریزش بینی بعد از جراحی بینی تا بعد از دوماه  یک امر طبیعی بوده که موقتی است . در این مطلب به طور دقیق به بررسی علتهای آبریزش بینی که معمولا بعد از جراحی بینی رخ می دهد و عوامل موثر بر آن پرداخته ایم. بنابراین در ادامه مطلب همراه ما باشید.

آبریزش بینی بعد از جراحی

آبریزش بینی بعد از عمل

یکی از اصلی ترین علائم مشابهی که بیشتر بیماران بعد از جراحی بینی به آن می پردازند ،آبریزش بینی بعد از عمل رینوپلاستی بینی است. آبریزش مخاطی است که از بینی خارج شده و می توان گفت یکی از عوارض جانبی و کوتاه مدت رینوپلاستی است. به طور کلی آبریزش بینی بعد از عمل به عوامل متعددی وابسته است که مهمترین آنها تخصص پزشک و شرایط جسمانی بیمار است. بنابراین انتخاب پزشک حاذق بر عوارض جانبی آبریزش نیز بسیار تاثیر گذار است.

چرا بعد از عمل دچار آبریزش می شویم؟

به طور کلی برخی افراد به دلیل داشتن انواع آلرژی و حساسیت ها ممکن است از قبل از جراحی رینوپلاستی خود دچار آبریزش های مکرر باشند. بنابراین این افراد بیشترین و شایعترین میزان آبریزش بینی را تشکیل میدهند. بنابراین بهترین روش مقاله یا کاهش علائم آن ، رعایت نکات های مراقبتی به نحو احسنت می باشد. علاوه بر آن عامل دیگری که می توان آن را علت آبریزش بینی بعد از جراحی رینوپلاستی دانست ، استفاده از سرم شست و شوی بینی می باشد که باعث شل کردن مخاط بینی و روان شدن آن می شود. در نتیجه شل شدن مخاط آبریزش شدید تر شده و ممکن است مداوم شود.

چرا یکسال بعد از عمل بینی آبریزش بینی دارد؟

در برخی موارد سوالی که پیش می آید این است که مدت طولانی از جراحی رینوپلاستی من گذشته و من همچنان آبریزش بینی دارد. باید بدانید که آبریزش بینی در طولانی مدت طبیعی نبوده و حتما باید توسط پزشکی که جراحی را برای شما انجام داده معاینه شوید.
علاوه بر آن برخی از عواملی که می توان گفت علت آبریزش بینی مداوم هستند عبارت اند از:

  • تنگ شدن مسیر تنفسی که معمولا در صورت حذف بافت های بینی به وجود می آید بوده و در اثر عدم دارا بودن مهارت لازم پزشک صورت می گیرد.
  • آسیب به شاخک بینی (کوچک کردن بیش از اندازه آنها)

آبریزش بعد از عمل بینی تا چه زمانی ادامه دارد؟

آبریزش بینی بعد از عمل ، معمولا تا پایان دوره نقاهت بیمار و یا نهایتا تا دو ماه ادامه دارد. این عارضه به دلیل شستشوی بینی ،حساسیت ها و گاها سرماخوردگی در افراد به وجود آمده و در دو ماه ابتدایی بعد از عمل بینی یک امر طبیعی است.

آبریزش بینی بعد از رینوپلاستی خطرناک است؟

خیر آبریزش بینی بعد از جراحی اگر به صورت موقت (تا نهایتا دو ماه بعد از عمل) کاملا طبیعی و شایع است. اما طول کشیدن بهبود آن اگر تا ماه ها بعد از عمل طول بکشد ، می توان گفت عارضه در اثر جراحی زیبایی شما ایجاد شده است و باید آن را تحت درمان قرار دهید.

هنگام آبریزش بینی بعد از جراحی چه کنیم؟

به طور کلی باید بدانید که بعد از جراحی بینی باید نکات بسیار مهم مراقبتی از جمله محکم پاک کردن بینی را به خاطر داشته باشید. بعد از عمل، بینی از حساسیت بالایی برخوردار است و به هیچ عنوان نباید محکم با دستمال پاک شود. بنابراین برای بهبود آبریزش های ناشی از حساسیت می توانید از دارو های ضد حساسیت استفاده کرده (با مشورت پزشک) و آن را کاهش دهید. علاوه بر آن بینی را به آرامی پاک کنید تا فشاری بر آن وارد نشود.

پیشگیری از آبریزش بینی بعد از عمل

بهترین راه برای پیشگیری و مقاله از آبریزش بینی بعد از عمل شامل سپری کردن دوره نقاهت و دستورالعمل های پزشک متخصص است. علاوه بر آن برخی از مواردی دیگر نیز بر این موضوع موثر بوده که عبارت اند از:

  • نوشیدن آب و مایعات به مقدار کافی
  • رعایت نکات و مراقبت های بعد از عمل
  • بالا نگه داشتن سر و پرهیز از انداختن آن
  • معاینات خود توسط پزشک را به تعویق نیندازید

درمان آبریزش بعد از عمل بینی

درمان آبریزش بینی بعد از جراحی بینی اگر به صورت موقتی باشد با استفاده از برخی دارو ها یا اسپری های بینی قابل برطرف شدن هستند. بنابراین برخی از مهمترین روشهای درمان آبریزش بینی شامل موارد زیر می باشند:

  • استفاده از داروهایی نظیر آنتی هیستامین یا سیتریزین و انواع اسپری های مخصوص بینی (با مشورت پزشک)
  • استفاده از مایعات جهت جلوگیری از خشک شدن بینی و حلق
  • پرهیز از قرارگیری در معرض مواد حساسیت زا یا محیط های موثر (گرد و غبار ، برخی ادویه یا بو ها)

نتیجه گیری
آبریزش بینی یکی از عوارض جانبی بعد از عمل بینی می باشد که به طور موقت است. ادامه دار شدن آبریزش بینی شما طبیعی نبوده و ممکن است به عوامل جراحی وابسته باشد. بنابراین بهتر است برای انجام عمل جراحی به یک پزشک متخصص و با مهارت در این زمینه مراجعه کرده تا از بروز عوارض های طولانی مدت پیشگیری کنید.

بنده دکتر یگانه تیموری که استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستم ، پس از پایان دوره پزشکی عمومی وارد فیلد تخصصی گوش، حلق و بینی شده و با کسب رتبه ۴ بورد تخصصی خود را دریافت نموده و دوره فلوشیپ فوق تخصص آندوسکوپی بینی و سینوس را با کسب رتبه اول با موفقیت به پایان رساندم.

 

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها