انحراف بینی | جراحی سپتوپلاستی

آیا می خواهید از راه بینی نفس عمیق بکشید ولی به دلیل گرفتگی یکی از سوراخ های بینی تان این کار برای شما دشوار است و تا جاییکه یادتان می آید همیشه سر این موضوع مشکل داشته اید ؟ احساس می کنید که چیزی سوراخ بینی تان را بسته است و مثل زمانی هستید که سرما خورده اید و از راه بینی نمی توانید نفس بکشید. خوشبختانه ، برای این معضل آزار دهنده ، راه حل خوبی به نام جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی وجود دارد که بعنوان یکی از شاخه های جراحی بینی ، می تواند شما را از رنج ناتوانی در نفس کشیدن از راه بینی ، نجات دهد. این جراحی ، با کار کردن روی سپتوم ، تیغه جدا کننده دو سوراخ بینی  هم ، می تواند شما را از ین مشکل نجات دهد.

 

انحراف بینی + دکتر یگانه تیموری

 

سپتوم کج چیست؟

همه ما در بینی مان بخشی به نام سپتوم داریم که یک دیواره نازک است که در وسط مجرای بینی قرار گرفته است و در حالت نرمال و طبیعی ، باید در وسط بینی قرار داشت باشد. گاهی به دلایل مادرزادی یا به دلیل وارد آمدن یک ضربه شدید به بینی ، این تیغه به یک طرف منحرف شده و باعث می شود که یک سوراخ بینی در مقایسه با دیگری ، تنگ تر شود.

در برخی موارد نیز شدت این انحراف به اندازه ای است که به طور کامل ، سوراخ بینی را می بندد و فرد را با مشکلات بیشتری از قبیل خشک شدن بینی ، ترک خوردن و حتی خون دماغ شدن روبرو می کند.

سپتال اسپور ، مشکل رایجی است که منجر بروز انحراف بینی می شود. این عارضه ، سردردی است که از فشار ناشی از ورم داخل بینی به وجود می اید. دردهایی که در اثر این مشکل تجربه می شود را می توان با استفاده از بی حس کننده های موضعی در محلی که فشار در آن احساس می شود ، تسکین داد.

گرفتگی بیین و انسداد آن ، از پیامدهای انحراف سپتوم هستند. بیشتر افرادی که از این مشکل رنج می برند ، از دارو برای کاهش ورم داخل بینی استفاده می کنند. این کار می تواند به با باز شدن حفره بینی در حدی محدود تا حدودی کمک کند. متاسفانه ، این تنها راه مدیریت انحراف سپتوم با استفاده از دارو است و در صورتی که نتواند در حل مشکل ، موثر واقع شود ، لازم است به جراحی انحراف بینی متوسل شویم .

علت انحراف سپتوم

گاهی افراد با یک سپتوم کج به دنیا می ایند یا در اثر وقوع یک حادثه نا خوشایند مثل تصادف ، دچار آسیب دیدگی جدی و انحراف سپتوم می شوند. اگر افرادی در خانواده شما دارای انحراف بینی هستند ، احتمالاً این حالت ، به طور موروثی به شما نیز انتقال پیدا خواهد کرد. انحراف سپتوم می تواند اختلالاتی را در شکل ظاهری بینی نیز ایجاد کند. در چنین شرایطی برای بهبود دادن شکل ظاهری بینی ، و درمان مشکل انحراف آن و اختلال پیش آمده در فرایند تنفس ، جراحی بینی ، الزامی خواهد بود.

سپتوپلاستی چگونه می تواند به درمان انحراف بینی کمک کند ؟

برای صاف کردن سپتوم ، لازم است جراحی روی آن انجام شود. این پروسیجر ، حدوداً 90 دقیقه طول می کشد. در طول فرایند ، جراح بینی غضروف و استخوانی را که سپتوم را شکل داده است ، در موقعیت مناسب قرار داده و آن را پیرایش کرده و صاف می کند. بسیاری از افرادی که تصمیم به انجام جراحی انحراف بینی در مشهد می گیرند ، به همراه این فرایند ، درخواست جراحی زیبایی را نیز می دهند چون در این شرایط با یک بار قرار گرفتن تحت بیهوشی ، بیمار می تواند از مزایای درمان انحراف بینی و رفع ایرادات ظاهری بینی و دستیبای به بینی که هم از نظر شکل ظاهری و هم از نظر عملکرد در وضعیت نرمالی قرار دارد ، بهره مند شود. در صورتی که این دو فرایند به طور همزمان باهم انجام شوند ، جراحی تحت عنوان سپتورینوپلاستی ، انجام خواهد شد.

آیا انحراف بینی باعث احساس خستگی و کبودی اطراف چشم ها می شود ؟

به دلیل تاثیرات ناشی از انحراف در سپتوم ، از قبیل گرفتگی بینی ، بسیاری از افراد ، نمی توانند در طول شب خواب راحتی داشته باشند. اغلب از خواب بیدار می شوند و فین می کنند یا حتی نفس عمیق می کشند چراکه مقدار هوایی که وارد بدن آنها می شود ، جوابگوی نیازهای بدن شان نیست. همین امر باعث می شود که در طول روز ، احساس خستگی کنند و دور چشم هایشان کبود شود.

جراحی انحراف بینی چگونه انجام می شود؟

این جراحی اغلب تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بیمار بعد از اعمال بیهوشی ، در حالت خواب کامل قرار می گیرد و جراح ، کار خود را روی بینی ، آغاز می کند. در جراحی به روش باز ، یک برش بسیار ظریف در کلوملا ، حد فاصل بین دو سوراخ بینی ، ایجاد می شود و سپس جراح با ایجاد تعدادی برش داخلی ، به چارچوب استخوانی و غضروفی بینی دست پیدا کرده و می تواند جراحی را با دقت و ظرافت بیشتری انجام دهد.

پزشک ، در طول عمل، سپتوم را در موقعیت مناسب قرار داده و آن را صاف می کند و در صورتی که قرار است در کنار سپتوپلاستی ، رینوپلاستی هم انجام شود ، سایر تغییرات برای شکل و فرم دادن به بینی و رفع ایردات ظاهری ان نیز انجام می پذیرد. بعد از انجام تمام این کارها ، پوست روی چارچوب بینی برگردانده می شود و برش ها بخیه زده می شوند و بیمار برای گذراندن دوره ریکاوری اولیه ، به اتاق ریکاوری انتقال داده می شود.

ریکاوری بعد از جراحی سپتوپلاستی

بهبود کامل بعد از عمل انحراف بینی ، به چند هفته زمان نیاز دارد. بر حسب اینکه در طول جراحی ، دقیقاً چه کارهایی انجام شده است ، دوره ریکاوری و توصیه های فاز مراقبت های بعد از جراحی و نیز طول مدت دوره ریکاوری نیز ، تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ورم در دو فاز اولیه و ثانویه فروکش می کند. پزشک توصیه هایی را در اختیار بیمار قرار می دهد که به سرعت گرفتن روند بهبود ، کمک می کند. تقریباً یک سال طول می کشد تا ورم به طور کامل فروکش کند. بعد از فروکش کردن کامل ورم ، نتیجه نهایی ، آشکار می شود.

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: