ورزش بعد از جراحی بینی

زیبایی ظاهر تنها به آراسته بودن چهره نیست، اغلب افرادی که به انجام جراحی بینی روی می آورند، به زیبایی اندام خود اهمیت می دهند. این افراد می خواهند بدانند ورزش بعد از جراحی بینی بعد از چه زمانی امکان پذیر است و آیا بایدها و نبایدهای خاصی مدنظر پزشک قرار دارد. همانطور که همه ما می دانیم، انجام فعالیت های بدنی بعد از هر نوع جراحی با محدودیت مواجه می شود؛ زیرا با افزایش گردش خون احتمال خونریزی در فرد افزایش پیدا می کند. این موضوع در رابطه با عمل های زیبایی از حساسیت بالاتری برخوردار است زیرا ممکن است با بی توجهی نسبت به این موضوع، هدف جراحی زیبایی بینی به طور کلی زیر سوال برود. در این مقاله دکتر یگانه تیموری، بهترین جراح بینی مشهد از اهمیت این موضوع با زبانی ساده توضیح می دهد.

 

ورزش بعد از جراحی بینی - دکتر یگانه تیموری

 

زمان بندی ورزش بعد از جراحی بینی

برگشت به روال عادی زندگی و انجام ورزش بعد ازعمل بینی، موضوعی است که می تواند برای هر فرد تعریف جداگانه داشته باشد. به طور کلی توصیه می شود بعد از گذشت دو هفته از جراحی بینی از فعالیت های شدید بدنی پرهیز کنید. در ادامه از زمان بندی این موضوع به روشنی صحبت خواهیم کرد:

در طول هفته اول بعد از عمل بینی که شما بر روی بینی خود آتل یا پانسمان دارید، شاهد تورم، کبودی و ناراحتی هایی در اطراف بینی خود خواهید بود. توصیه می شود در طول این مدت استراحت کنید و از هرگونه فعالیتی که باعث افزایش ضربان قلب و گردش خون شما می شود دوری کنید.

در هفته دوم پس از جراحی زیباجویان به وضوح شاهد روند بهبود خود خواهند بود، در این صورت ورزش بعد از جراحی بینی از راه رفتن سبک و یا کشش ملایم آغاز می شود. با این کار روند بهبود زخم ها نیز سریع تر می شود.

در هفته سوم یک چهارم بعد از جراحی، می توانید فعالیت های نسبتا سنگین تری مانند دویدن ملایم را از سر بگیرید. موضوع مهمی که توجه به آن در ورزش بعد از عمل بینی، ضامن سلامت شما خواهد بود این است که به زبان بدن خود گوش دهید و اگر با انجام فعالیتی احساس ناراحتی کردید آن را متوقف کنید.

هفته ششم زمانی است که شما تا رسیدن به آن می بایست مطلقا از انجام ورزش های تماسی با وزنه برداری پرهیز کنید. قبل از شروع هر اقدامی توصیه می شود نظر پزشک را جویا شوید.

✔️نکته مهمی که در رابطه با این زمان بندی می بایست در گوشه ذهن نگه داری این است که زمان از سرگیری ورزش بعد از جراحی بینی بسته به قوای جسمانی فرد و میزان تغییرات اعمال شده طی پروسه متفاوت است. پیروی از دستورالعمل های بهترین جراح بینی در مشهد، برای مراقبت های بعد از عمل بینی و صبور بودن نقش حیاتی را ایفا می کند.

عوارض عدم توجه به زمان بندی ورزش بعد از جراحی بینی

همانطور که قبلا نیز به این موضوع اشاره شد، ورزش زودتر از موعد مقرر می تواند خطرآفرین باشد و به کل نتایج حاصل از جراحی بینی را حت تاثیر قرار دهد. در ادامه به توضیح برخی از این عوارض اشاره خواهیم کرد:

افزایش تورم و کبودی: شروع زودهنگام ورزش بعد از عمل بینی می تواند تورم و کبودی را افزایش دهد که در نهایت به طولانی شدن روند بهبودی منجر می شود.

افزایش خطر خونریزی: ورزش می تواند فشار خون و خطر خونریزی را افزایش دهد که می تواند منجر به عوارض و نیاز به مداخلات پزشکی بیشتر شود.

جدا شدن آتل و پانسمان بینی: آتل یا پانسمان علاوه بر اینکه نقش محافظ را برای بینی شما بازی می کند از بروز تورم و دفورمتی در آن هم جلوگیری می کند. ورزش خیلی زود با تکان دادن یا کندن آن، خاصیت آن را ازبین می برد.دوران

نقاهت طولانی: ورزش خیلی زود پس از جراحی بینی نه تنها تاثیری بر کوتاه شدن دوران نقاهت ندارد بلکه روند بهبودی را نیز به تاخیر می اندازد و خطراتی مانند عفونت یا بهبود ضعیف زخم را افزایش دهد.

دفرمه شدن بینی: در صورت عدم رعایت زمان بندی ورزش بعد از جراحی بینی، فرد با مشکلاتی اعم از جابجایی استخوان ها یا غضروف بینی مواجه می شود که نتایج حاصل از جراحی را به کل تحت تاثیر قرار می دهد. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی، پیروی از توصیه های دکتر خوب عمل بینی در مشهد، در رابطه با مراقبت‌های بعد از عمل بسیار حائز اهمیت است. در این بایدها و نبایدها پرهیز از ورزش شدید یا هر گونه فعالیتی که به بینی فشار بی مورد وارد می کند، تا مدت مشخصی بعد از پروسیجر جای دارد. اگر در مورد نکات مربوط به ورزش بعد از عمل بینی مردد هستید یا لایف استایل متفاوتی دارید، حتماً با جراح خود در این زمینه صحبت کنید و با مشورت ایشان هر اقدامی را انجام دهید.

ورزش های رایج بعد از جراحی بینی

پیاده روی بعد از عمل بینی

همان طور که در ابتدا نیز به این موضوع اشاره کردیم، با گذشت 24 ساعت از عمل، چنانچه اثرات داروی بیهوشی ، مثل سرگیجه و خواب آلودگی برطرف شده باشند، جدا شدن از تختخواب و قدم زدن کوتاه توصیه می شود. در ابتدا لازم است بدانید برای انجام این کار حتما به خروج از خانه نیاز نیست، بلکه می توانید در محیط خانه همین کار را انجام دهید.

دقت داشته باشید که نباید این اقدام به عنوان ورزش بعد از جراحی بینی خیلی تند انجام شود پس از گذشت چند روز توانایی فرد به تدریج افزایش یافته و در صورت فراهم بودن شرایط ، می تواند پیاده روی را در محیطی خارج از خانه به انجام برساند. در این راستا نیز قادر خواهد بود بر سرعت و مسافت خود نیز بیفزاید. مزیت پیاده روی بعد از عمل بینی در موارد زیر خلاصه می شوند:

  • جلوگیری از ورم بیش از حد بینی
  • تسهیل گردش خون
  • کمک به ریکاوری سریع تر

این موضوع را بیاد داشته باشید که برای انجام ورزش بعد از عمل بینی، حین خروج از منزل حتما از ضد آفتاب استفاده کنید و در معرض مستقیم افتاب نیز قرار نگیرید.

شنا بعد از عمل بینی

کسانی که فعالیت ورزشی شان در رشته شنا می باشد، پس از رینوپلاستی حداقل به مدت 3 الی 4 هفته باید از انجام این ورزش بعد از جراحی بینی ، دوری کنند.به گفته بهترین دکتر جراحی بینی در مشهد، شنا تنها محدود به استخر نمی شود بلکه از قرار گرفتن در هر گونه محیط آبی مثل رودخانه، دریا و غیره می بایست خودداری شود. آب استخر شامل کلر و دیگر مولفه هایی است که در صورت برخورد با پوست بینی تازه عمل شده می تواند بر روند ترمیم و بهبودی آن تاثیر بگذارد. همچنین عدم اطمینان از پاکیزه بودن آب جاری در طبیعی، احتمال عفونت در محل جراحی شده را بالا می برد. این موضوع را هم در نظر داشته باشید که احتمال برخورد با افراد یا جسم در این نوع ورزش بعد از عمل بینی، بالا می باشد.

بنده دکتر یگانه تیموری که استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستم ، پس از پایان دوره پزشکی عمومی وارد فیلد تخصصی گوش، حلق و بینی شده و با کسب رتبه ۴ بورد تخصصی خود را دریافت نموده و دوره فلوشیپ فوق تخصص آندوسکوپی بینی و سینوس را با کسب رتبه اول با موفقیت به پایان رساندم.

 

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها