مراقبت های بعد از جراحی بینی

یکی از نگرانی های اساسی زیباجویان بعد از جراحی بینی دارند این موضوع است که چه مدت بعد از این پروسه باید به استراحت و مراقبت از بپردازند. بعد از عدم رضایت از چهره و نیاز به انجام رینوپلاستی ، زیباجویان حق دارند تا برای دیدن نتیجه نهایی صبر نداشته باشند. اگرچه این اشتیاق برای دیدن فرم نهایی وصف ناشدنی است، اما لازم است که با احتیاط در این راه گام بردارید و مراقبت های بعد از جراحی بینی را مو به مو اجرا کنید. انتظار می رود که نسبت به توصیه های پزشک بی توجه نباشید و در صورت فراموشی بایدها و نباید ها، حتما منابع اینترنتی را با دقت مطالعه کنید تا بتوانید به خوبی از نتایج مطلوب محافظت کنید. در این مقاله زمان بندی برای این بایدها و نبایدها در نظر گرفته شده است که دکتر یگانه تیموری، بهترین جراح بینی مشهد، به طور کامل از آن ها صحبت کرده است.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر یگانه تیموری

مراقبت های بعد از جراحی بینی چقدر موثر هستند؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی یک عمل زیبایی است که انجام آن نیاز به رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل زیادی نیاز دارد. برای مثال نحوه خوابیدن، نوع تغذیه، استفاده از دارو ها یا مکمل ها همه از عوامل و نکات مراقبتی به شمار می روند. علاوه بر آن مراقبت های بعد از عمل تاثیرات بسیار زیادی بر نتیجه عمل داشته و بخش عمده ای از نتیجه را تحت تاثیر قرار می دهد.
برای مثال بیماران قبل و بعد از عمل بینی تا مدتی از کمترین میزان نمک در تغذیه استفاده کنند. چراکه موجب افزایش تورم بینی شده و ظاهر فرم گرفته اصلی بینی دیر تر نشان داده می شود.

بلافاصله بعد از جراحی بینی

 • لازم است بدانید که این پروسه اصولا به مدت زمان 1 الی 3 ساعت زمان احتیاج دارد و در مواقع بحرانی این زمان بیشتر طول می کشد. با این حال نیاز است که شما کسی را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشید. این موضوع تنها به بعد از جراحی ختم نخواهد شد بلکه نیاز است بعنوان مراقبت های بعد از جراحی بینی فردی در طی روزهای اتی نیز در کنار شما حضور داشته باشد.
 • افرادی که یکی از اطرافیانشان جراحی بینی انجام داده است ، لحاظ فکری و روانی امادگی بیشتری برای دوران نقاهت دارد. بهتر است از تجربه طرافیان خود استفاده کنید و اقدام خطرناکی انجام ندهید.
 • اکثر بیماران در این مورد اتفاق نظر دارند که این جراحی دردناک نخواهد بود و در مقایسه با سایر جراحی ها دارای بهبودی قابل تحمل تری است.
 • کبودی حاصل از این اقدام زیبایی بسته به میزان تغییراتی که در استخوان ایجاد شده است متفاوت است بنابراین در این زمینه هر شخص تجربه متفاوتی خواهد داشت.
 • در صورتی که برای بهبود وضعیت بینی از گرافت استفاده کرده باشند ، بینی شما اتل بندی می شود. در مورد زمان استحمام بعد از جراحی بینی با پزشک خود صحبت کنید.
 • صلاح برخی پزشکان به استفاده از تامپون می باشد اما در روش های جدید جراحی ، به دلیل تجارب ناخوشایند زیباجویان ، بهترین دکتر عمل بینی در مشهد، از آن استفاده نمی کنند.
 • تورم حاصل از جراحی با قرار دادن پک های یخی رفع خواهند شد. اگر تورم و کبودی های حاصل از جراحی شدید بود می توانید این عمل را حتی بعد از گذشت 48 ساعت نیز انجام دهید.
 • پس از اینکه خونریزی قطع شد ، پزشک معالج با تجویز پماد از پوسته پوسته شدن بینی شما جلوگیری می کند. بیاد داشته باشید که مراقبت در ساعات اولیه ، تاثیر بسزایی در بهبودی شما خواهد گذاشت.

مراقبت های بعد از جراحی بینی روز دوم تا چهارم

 1. به مرور زمان و بار رفع اثار بی حسی ، اگر دردی را احساس کردید طبیعی است. متخصص برای شما داروی مسکن تجویز می کند. با مصرف به موقع ان از این عارضه اجتناب کنید.
 2. اگر جز افرادی هستید که بعد از جراحی بینی دچار عارضه هایی اعم از حالت تهوع ، آبریزش بینی و کم شدن حس بویایی شدید نگران نباشید ، آثار ان به مرور از بین خواهد رفت.
 3. بزرگترین مشکلی که اکثر افراد بعد از جراحی بینی با آن مواجه شده اند این است که تنفس آن ها دچار مشکل شده است. به علت گرفتگی بینی ، ان ها مجبور خواهند شد که از دهان خود استفاده کنند که این موضوع ناراحتی هایی را به همراه خواهد داشت. برای رفع این عارضه پزشک معالج به عنوان مراقبت های بعد از جراحی بینی ، دستورالعمل های شستشو بینی را برای شما در نظر می گیرد تا از این طریق راه تنفسی شما باز شود.
 4. حق دارید اگر از استراحت کردن در خانه خسته شده باشید ، بیاد داشته باشید اگر این دوران را با موفقیت پشت سر بگذارید بعد از گذشت 48 ساعت بسته به شدت جراحی، می توانید فعالیت های بسیار سبکی را انجام دهید. از خم کردن سرتان ، بلند کردن اجسام سنگین ، فین کردن و هر اقدامی که احتمال خونریزی این عضو را افزایش می دهد اجتناب کنید.
 5. همچنین خوردن اسپرین و سایر داروهای رقیق کننده خون ، نیز در روزهای اولیه بعد از جراحی بینی در مشهد، توسط دکتر خوب عمل بینی ممنوع می باشد.
  نیاز است در حالتی بخوابید که سر شما به صورت مستقیم و با زاویه 30 درجه بالاتر از بدن قرار داشته باشد. این کار به طرز شگفت انگیزی از تورم، کبودی، خونریزی و همچنین از گشاد شدن رگ و مویرگ های خونی جلوگیری می کند. برای برداشت پانسمان بینی نیاز است 48 ساعت بعد از جراحی به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی روز 5 تا 7

درد و تورم جزئی در این دوران مشهود خواهد بود ، با این حال بعد از گذشت 7 روز اثاری از جراحی بر چهره شما باقی نخواهد ماند. کاهش تورم بینی به حدی خواهد بود که ممکن است اتل بر روی بینی تان شل شود. نیاز است بعد از گذشت 6 تا 7 روز برای تکمیل مراقبت های بعد از جراحی بینی به پزشک مراجعه کنید. در این زمان است که بخیه ها از بینی فرد برداشته می شود. اکثر بیماران بعد از گذشت این مدت زمان می توانند به محیط کاری خود بازگردند. با این حال مراقب باشید و از فعالیت های سنگین پرهیز کنید. مالش ، تکان دادن یا ضربه به بینی بسیار خطرناک است ، بنابراین تا می توانید از محیط های شلوغ دوری کنید. تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض افتاب جلوگیری کنید ، زیرا پوست این عضو حساس است و ممکن است به طور دائم در رنگ آن تغییر ایجاد شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی در روز 8 الی 14

برای اینکه کبودی به طور کامل رفع شود ، 10 روز یا بیشتر مورد نیاز خواهد بود. کبودی در بیمارانی که دخانیات مصرف می کنند تا 3 هفته طول خواهد کشید. به شدت توصیه می شود که الگوی زندگی خود را حداقل در این دوران اصلاح کنید ، تا هر چه زودتر بهبود یابید. برای مثال از کشیدن سیگار تا مدت ها قبل و بعد از جراحی بینی خودداری کنید.
پس از گذشت 8 الی 14 روز ، مراقبت های بعد از جراحی بینی با حساسیت کمتری انجام می شود و زیباجو به تدریج به زندگی عادی خود برمی گردد. اگر افراد بعد از گذشت یک هفته می توانند کار کنند ، اما در موارد خاص نیاز است که به مدت 2 هفته در خانه به استراحت بپردازند. درمورد کیس خاص خودتان با جراح بینیخوب در مشهد، مشورت کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی بعد از روز 15 تا روز 30

در طی این مدت نیز از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید. درست است که بعد از گذشت دو هفته می توانید به فعالیت های سابق خود برگردید ، با این حال ورزش های رزمی و تماسی برای فرد ممنوع است. بهتر است مسیر سختی را که تا اینجا طی کرده اید تا به فرم دلخواه بینی خود برسید بیاد بیاورید ، تا بتوانید از وسوسه انجام برخی از فعالیت ها جلوگیری کنید. اگر ورزش جز جدایی ناپذیر زندگی شما است ، در نظر داشته باشید که حداقل زمانی که باید برای آن صبر کنید دو ماه است ؛ ان هم تنها به شرطی که طبق نظر پزشک از گارد محافظ بینی استفاده کنید.

بعد از جراحی بینی چگونه بخوابیم؟

بعد از جراحی زیبایی بینی، نحوه خوابیدن به شکل صحیح و مناسب برای ایجاد شرایطی مناسب جهت بهبود و بازسازی ناحیه جراحی شده، امری بسیار حائز اهمیت است. در این راستا، توصیه می‌شود تعدادی نکته را در نظر بگیرید.

حین خواب، سعی کنید به گونه‌ای دراز بکشید که سر و گردن شما در یک خط باشند. این اقدام به شما کمک می‌کند تا فشار و تنش اضافی بر روی بینی، صورت و به طور کلی بدن شما کاهش یابد. به طور معمول، خوابیدن بر روی پشت و قرار دادن یک بالش زیر گردن، بهترین حالت خوابیدن پس از جراحی بینی است. همچنین، برای کاهش فشار بر روی بینی، استفاده از بالش‌های نرم توصیه می‌شود. استفاده از بالش گردن نیز می‌تواند فشار روی صورت را کاهش دهد.

چند روز بعد از عمل بینی آتل برداشته می شود؟

آتل (بانداژ) بر روی بینی برای نگه داشتن و محافظت از ناحیه جراحی شده استفاده می‌شود. زمان دقیق برداشتن آتل و پانسمان به تصمیم پزشک و وضعیت خاص هر بیمار بستگی دارد. اما گفته می شود معمولاً تا یک هفته پس از عمل همچنان بانداژ بر روی بینی باقی می ماند. دقت کنید که بعد از باز شدن آتل و پانسمان برای مدتی باید از چسب بینی استفاده کنید که یکی از مهمترین مراحل دوره نقاهت می باشد و باید به درستی هر چه تمام به انجام برسد.

بعد از جراحی بینی تا چه مدت نباید ورزش کرد؟

پس از عمل جراحی بینی، پزشک در مورد زمان شروع ورزش و نوع فعالیت‌های ورزشی به شما توصیه‌های خاصی ارائه می‌دهد به‌طور کلی، به منظور جلوگیری از ایجاد فشار یا تنش اضافی بر روی ناحیه جراحی و تسریع در فرآیند بهبودی، توصیه می‌شود از انجام ورزش‌های شدید و فعالیت‌هایی که نیاز به فشار یا تنش زیاد بر روی بینی دارند، حداقل تا 2-3 هفته پس از جراحی خودداری کنید.

پس از این بازه میتوانید آرام آرام به میادین ورزشی بازگردید؛ یعنی از ورزش های سبک و کم فشار شروع کرده و با گذشا زمان و حاصل شدن بهبودی کامل تر ، تمرینات سنگین تری انجام دهید.

یادآوری مهم: هر فرد و هر جراحی ممکن است شرایط خاص خود را داشته باشد، بنابراین پایبندی به توصیه‌های پزشک و مشاوره با او در مورد هرگونه فعالیت ورزشی ضروری است.

خندیدن و حرف زدن بعد از عمل

در روزهای ابتدایی که بینی شما به تازگی تحت جراحی قرار گرفته است، به هیچ عنوان نباید به گونه ای خندید که موجب باز شدن پره های بینی شود. این کار ممکن است هم موجب درد و هم سبب باز شدن پره های بینی شود. همچنین ممکن است بعد از عمل بینی لب بالایی شما تحت تاثیر جراحی کمی بی حس باشد که بعد از چند روز از بین می رود؛ اما شما باید بدانید در جراحی رینو پلاستی تکان دادن لب یا باز کردن دهان نقش مهمی در رعایت نکته مراقبت های بعد از عمل را دارد. بنابراین توجه داشته باشید که شدت خنده را کنترل کرده و سعی کنید لب خود را زیاد تکان ندهید.

مراقبت های بعد ازعمل رینوپلاستی (زخم)

زخم ناشی از رینوپلاستی به گونه ب نیست که دلخراش یا بسیار دردناک باشد؛ از آنجایی که این یک عمل زیبایی است، شما زخمی روی بینی نخواهید دید. بنابراین مراقبت های زیادی از زخم نخواهید داشت، رعایت نکته هایی همچون تمیز نگه داشتن بینی، شستو شو دادن آن و سایر نکات و موارد مراقبت های بعد از جراحی بینی به بهبود زخم نیز کمک خواهد کرد.

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: