ماساژ بعد از جراحی بینی

ماساژ بعد از جراحی بینی بعنوان راهی برای  کاهش ورم برای زیباجویانی که جراحی بینی در مشهد را انجام داده اند می تواند تاثیرات مثبتی را به همراه داشته باشد. با این حال گفته می شود که هنوز پشتوانه علمی محکمی برای آن به دست نیامده و جراحان در این خصوص ، اتفاق نظر ندارند. عده ای معتقدند که این اقدام در روند بهبودی تاثیر مثبت دارد و این در حالی است که برخی دیگر با این نظر مخالفند. این نکته مهم را در گوشه ذهن خود داشته باشید که همیشه مشورت کردن با یک جراح بینی ماهر و صاحب تجربه ، می تواند بهترین نتیجه را در خصوص تصمیم گیری درباره موضوعات مرتبط با بینی ، به دست دهد. دکتر یگانه تیموری بهترین جراح بینی مشهد ، بعد از عمل ، در طول جلسه ویزیت زیباجو ، با معاینه بینی بیمار ، توصیه های لازم را در خصوص نیاز یا عدم نیاز به انجام ماساژ در اختیار بیمار قرار می دهد.

 

ماساژ بعد از جراحی بینی - دکتر یگانه تیموری بهترین جراح بینی مشهد

 

نکته مهم در رابطه با ماساژ بعد از جراحی بینی

اگر جزو افرادی هستید که به تازگی با عمل بینی برای بهبود جذابیت چهره تان اقدام کرده اید و یا اینکه قرار است به زودی تحت این جراحی فوق العاده قرار بگیرید و شاهد نتایج شگفت انگیز آن باشید به این موضوع توجه کنید که از انجام اقدامات خودسرانه چه در رابطه با ماساژ بعد از عمل بینی و چه بایدها و نبایدهای دیگر به شدت پرهیز کنید. در توضیح اهمیت این موضوع باید بگوییم که تنها دکتر خوب عمل بینی از جزئیات جراحی شما آگاه است ، بنابراین منبع قابل اعتماد شماره یک شما برای انجام چنین اقداماتی به شمار می آید و تنها راه منطقی این است که با ایشان مشورت کنید.

همانطور که فرم اولیه بینی هر زیباجو با دیگری متفاوت است، ماساژ بعد از جراحی بینی نیز برای هر بیمار ، در قالب و الگوی متفاوت ویژه ای تعریف می شود. برای مثال دسته ای از افراد شاهد تورم بیشتر در یک طرف بینی خود می باشند، متخصص جراح بینی برای این افراد ماساژ خاصی را توصیه می کند. نحوه مالش و فشاری که فرد در این شرایط می بایست به بینی خود وارد کند با فرد دیگری که از تورم نوک بینی خود گلایه دارد متفاوت است.

توصیه های مهم در انجام ماساژ

اگر قبل از ماساژ ، پوست بینی را با صابون یا لوسیون های مراقبت از پوست به آرامی تمیز کنید، علاوه بر پاکسازی آن از ایجاد جوش نیز جلوگیری خواهید کرد. به هیچ عنوان به گفته ها یا توصیه های دیگران در مورد ماساژ بینی بعد از جراحی توجه نکنید. نوع ماساژ و نواحی مورد نظر بعد از رینوپلاستی تنها باید با نظر دکتر عمل بینی تعیین شود.

علاوه بر نحوه انجام ماساژ بعد از جراحی بینی ، مدت زمان و تعداد دفعات آن نیز توسط پزشک تعیین می گردد. معمولا دو بار در روز به مدت 20 دقیقه به صورت منظم ، بعد از عمل بینی در مشهد نتایج مطلوبی را برجای خواهد گذاشت.

زمان بندی در ماساژ بعد از عمل بینی

تمام پزشکانی که به ماساژ بعد از رینوپلاستی معتقد اند ، در این موضوع اتفاق نظر دارند که در طی دو هفته اول بعد از جراحی بینی به هیچ عنوان نباید دست شما با بینی تان تماس داشته باشد. همه ما می دانیم که بعد از عمل به مدت یک هفته الی ده روز بر روی بینی اسپلینت قرار داده می شود و دلیل استفاده از آن این است که بینی در این مدت ،  بسیار حساس و آسیب پذیر بوده و نیاز به پشتیبانی دارد. انجام به موقع ماساژ بعد از جراحی بینی ، می تواند به منزله نوعی ورزش بعد از جراحی بینی تلقی شود.

بعد از برداشتن گچ بینی و با گذشت دو هفته تا یک ماه ، با تایید پزشک و در صورت نیاز می توانید نواحی مشخصی را با روش مورد تایید ایشان، ماساژ دهید. دکتر یگانه تیموری بهترین جراح بینی مشهد ، علاوه بر تعیین نواحی مورد نیاز ، شدت وارد کردن فشار در زمان ماساژ دادن را نیز تعیین کرده و به بیمار خود به طور کامل اموزش می دهد که چه روشی می تواند بهترین نتیجه را به دست دهد.

گروهی دیگر از متخصصان فعال در این حوزه ، ماساژ بعد از عمل بینی را تنها بعد از گذشت 2 ماه کامل پیشنهاد می کنند. از دیدگاه این متخصصان به علت وجود زخم و عدم ترمیم کامل آنها ، ماساژ بینی بعد از جراحی خونریزی محتمل را به همراه خواهد داشت. 

تاثیر ماساژ بعد از عمل زیبایی بینی

برخی از متخصصان ماساژ بعد از جراحی بینی در طول دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی را به مانع خوبی برای جلوگیری از تشکیل اسکار و بافت های زائد تشبیه می کنند و این در حالی است که برخی دیگر از تاثیرات آن بر کاهش تورم صحبت می کنند.

عده ای دیگر نیز با لمس کردن بینی در طول دوره بهبود به شدت مخالفند و معایب ماساژ بعد از عمل بینی را بیشتر از مزایای آن می بینند. با این حال تاکنون برای رد مزایای آن شواهد کافی وجود ندارد.

انواع ماساژ بعد از رینوپلاستی

سه نوع از تکنیک‌های اصلی ماساژ بینی بعد از جراحی بسته به نواحی مورد نظر ، شامل موارد زیر می باشد:

  • افلوراژ (لمس ملایم)

این اقدام شامل ماساژ ملایم و سبک بعد از عمل بینی در راستای تیغه آن است. در این نوع ماساژ فرد از نوک انگشتان خود استفاده می کند. لمس ملایم به بهبود گردش خون و در نهایت کاهش ورم منجر می شود.

  • پتریساژ

این نوع ماساژ بعد از جراحی بینی ، عملی مشابه با ورز دادن را تداعی می کند که در آن فرد با فشردن و سپس رها کردن بافت ها در امتداد پل بینی و کناره های آن ، این اقدام را به ثمر می رساند. کمکی که پتریساژ به بهبود بینی شما می کند از بین بردن بافت اسکار داخلی و رفع ناهمواری های می باشد.

  • اصطکاک

هدف زیباجو در انجام این ماساژ ، حرکات نسبتا عمیق دایره ای در امتداد استخوان های بینی و ساختار غضروف می باشد که در نهایت به یکنواخت کردن چسبندگی ها و باز شدن بافت های سفت ، کمک می کند.

سوالات متداول ماساژ بعد از جراحی بینی 

آیا ماساژ بعد از جراحی باعث تغییر فرم بینی می شود؟

این موضوع تنها در صورتی برای شما رخ می دهد که ماساژ بعد از جراحی بینی با شدت زیادی انجام شود. دلیل تاکید بر انجام این پروسه تحت نظر پزشک دقیقا جلوگیری از چنین رخدادی می باشد.

چند بار در روز ماساژ بعد از جراحی بینی را انجام دهیم؟

از ابتدا به علت اینکه بافت های شما همچنان آسیب پذیر است ، ماساژ دادن به بینی بعد از جراحی آنهم یک بار در روز به صورت بسیار ملایم کافی است. بعد از گذشت 2 ماه از عمل ، پزشکان معمولا ماساژ 1 الی 2 دقیقه ای را تا 3 بار در روز توصیه می کنند.

اگر بعد از عمل بینی ، ماساژ را انجام ندهیم چه می شود؟

اگر فکر می کنید که توانایی انجام صحیح این کار را ندارید ، و از تبعات سوء آن هراس دارید ، در صورت تایید پزشک می توانید آن را انجام ندهید. در این صورت اغلب مدت زمان بیشتری طول می کشد تا شاهد بهبودی کامل خود باشید.

آیا ماساژ بعد از عمل بینی درد دارد؟

این موضوع کاملا بستگی به فشاری دارد که شما در ماساژ بعد از جراحی بینی به آن می آورید. از آنجایی که توصیه پزشک ، انجام ماساژ به صورت ملایم می باشد بنابراین نباید درد ملموسی را تجربه کنید. بسیاری از بیمارانی که به دست دکتر یگانه تیموری بهترین جراح بینی در مشهد جراحی شده اند و توصیه های ایشان را در اجرای فرایند ماساژ اجرا کرده اند ، از آن بعنوان یک تجربه بدون درد یاد می کنند.

بنده دکتر یگانه تیموری که استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستم ، پس از پایان دوره پزشکی عمومی وارد فیلد تخصصی گوش، حلق و بینی شده و با کسب رتبه ۴ بورد تخصصی خود را دریافت نموده و دوره فلوشیپ فوق تخصص آندوسکوپی بینی و سینوس را با کسب رتبه اول با موفقیت به پایان رساندم.

 

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها