جراحی بینی و بارداری

رابطه جراحی بینی و بارداری از جمله مواردی است که بانوان درباره آنها نگران هستند. برای مثال یکی از مراجعه کنندگان که در هفته سوم تا چهارم حاملگی خود قرار داشت و از این موضوع بی اطلاع بود به جراحی بینی در مشهد روی آورده بود و می خواست بداند که آیا سلامت جنین به خطر افتاده است یا خیر. با وجود اینکه پزشک حاذق قبل از برداشتن هر گامی در این راه از عدم بارداری شما اطمینان حاصل می کند، نیاز است که اطلاعات کافی دراین زمینه را کسب کنید تا همانند مراجعه کنند یاد شده، با چالش مواجه نشوید یا اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، چگونه با یک اقدام درست آن را کنترل کنید. در این مقاله دکتر یگانه تیموری، بهترین دکتر عمل بینی در مشهد، به توضیح کامل این موضوع پرداخته است.

 

جراحی بینی و بارداری - دکتر یگانه تیموری

 

نکته مهم در جراحی بینی و بارداری

برای جلوگیری از بروز مشکل یاد شده این موضوع را به خاطر داشته باشید که ارائه جواب منفی تست بارداری، قبل از عمل بینی از الزامات است و در اقدامات قبل از رینوپلاستی قرار دارد. افرادی که ندانسته به انجام جراحی بینی روی آورده اند، می بایست فورا به پزشک خود مراجعه و با درمیان گذاشتن رویداد پیش اماده، از سلامت جنین مطمئن شوند.

جراحی بینی و بارداری به صورت همزمان

پزشکان تا حدامکان سعی دارند که در زمان بارداری، مادر را تحت جراحی قرار ندهند این موضوع برای پروسه های غیرواجب مانند رینوپلاستی عملا ممنوع می باشد. به زبان ساده ترجراحی بینی و بارداری زمانی انجام پذیر است که مادر دچار عارضه های اورژانسی مانند اپاندیسیت حاد باشد. اگر زیباجو باردار، دچار شکستگی سپتوم یا استخوان بینی شده باشد تنها بهترین جراح بینی در مشهد، آن را جا می اندازد و هیچگاه انجام عمل بینی و بارداری را همزمان نمی کند.

بارداری قبل از جراحی بینی

رینوپلاستی روندی است که نیاز به اقدامات قبل و بعد از عمل دارد، جراحی بینی و بارداری قبل از آن هم یکی از همین بایدها و نبایدهای مهم می باشد. در پاسخ به این سوال که که تا چه زمانی بعد از بارداری و زایمان می بایست برای انجام جراحی صبر کنیم باید بگوییم که بعد از تولد نوزاد، بدن مادر تحت تغییرات متابولیک و هورمونی قرار می گیرد که عمده آثار این تغییرات بر ترشح شیر و هورون های جنسی نمایان می شود. بعد از زایمان مادر حداقل 3 الی 6 ماه نیاز دارد تا به حالت نرمال و طبیعی خود بازگردد. اگر می خواهید بدانید که چه مدت بعد از بارداری و زایمان می توانید جراحی بینی انجام دهید باید بگوییم 12 الی 15 ماه بعد از به دنیا آمدن نوزاد ، بهترین زمان برای این اقدام می باشد. از جمله دلایلی مانع انجام عمل زودتر از این موعد برای بانوان تلقی می شود عبارت است از:

  1. بازگشت قوای جسمانی زیباجو خانم.
  2. عدم وابستگی تغذیه نوزاد به شیر مادر
  3. جبران ویتامین ها، کلسیم و مواد معدنی از دست رفته که به ترمیم زخم ها و استحکام استخوان عضو، کمک می کند.

جراحی بینی و شیردهی

از تاثیرات شیر مادر بر سلامت نوزاد نمی توان چشم پوشید. همانطور که در ابتدا نیز به این موضوع اشاره شد جراحی بینی و بارداری قبل از آن، از ان حیث مهم است که تداخلی با دوران شیردهی نداشته باشد. داروهای مورد استفاده اثرات سو بر کیفیت شیر مادر خواهد گذاشت. بهتر است بعد از اتمام شیردهی که تقریبا 12 تا 15 ماه طول می کشد، جراحی زیبایی بینی انجام دهید.

جراحی بینی و بارداری بعد از آن

بسیاری از افراد می خواهند بدانند که آیا عمل بینی و بارداری بعد از آن خطرناک است؟ در پاسخ باید گفت که هیچ هشداری برای این موضوع داده نشده است به شرطی که زمان مناسب برای رینوپلاستی از راه برسد. برای تعیین این موضوع توصیه می شود که با بهترین دکتر جراحی بینی در مشهد، مشورت کنید.

زمان مناسب برای بارداری بعد از جراحی بینی

پزشکان بارداری زودتر از 6 ماه بعد از عمل بینی را مناسب می دانند. از جمله دلایلی که این محدودیت را به همراه دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بافت های بدن تحت تاثیر تغییرات ناشی از حاملگی قرار می گیرد. وقتی ورم ناشی از بارداری و رینوپلاستی مقارن شوند، تنفس مادر با مشکل مواجه خواهد شد.
  • دوره بهبود بعد از جراحی بینی طولانی است به همین دلیل بارداری زودهنگام بخصوص در ماه های اول ، بهبودی بافت ها را با مشکل مواجه خواهد کرد. با زمان بندی مناسب عمل بینی و بارداری می توانید در هر دو زمینه نتایج مطلوب را کسب کنید.
  • نیازهای تغذیه ای مادر در حین بارداری افزایش پیدا می کند. قطعا مواد غذایی که تورم را افزایش دهد در این نیازها جای دارد.
  • یکی از شروط جراحی بینی و بارداری بعد از آن این می باشد که از فرم نهایی عضو، رضایت کامل داشته باشید. در بسیاری از افراد مشاهده شده است که نتایج حاصل از رینوپلاستی مورد دلخواه آن ها نبوده، بنابراین نیاز به انجام عمل بینی ترمیمی در ان ها حس می شود. توصیه می شود تا کسب رضایت نهایی از حاملگی پرهیز کنید.

عوارض جراحی بینی و بارداری

بارداری بعد یا قبل از جراحی زیبایی بینی هیچ گونه اگر با رعایت بایدها و نبایدهای یاد شده همراه باشد هیچ تاثیری بر سلامت جنین نخواهد گذاشت.تنها موضوعی که تمامی جراحان بینی آن را ضروری می دانند این است که بانوان محترم انجام این عمل زیبایی را به دوران بارداری خود موکول نکنند چرا که داروهای بیهوشی بر روی جنین تاثیر منفی می گذارد.

این موضوع مهم را به خاطر داشته باشید که در صورتی که برای انجام عمل زیبایی به جراح خوب بینی در مشهد مراجعه کرده باشید، میزان بروز عوارض به حداقل میزان خود خواهد رسید. ایشان مشاوره کاملی را در خصوص جراحی بینی و بارداری به شما ارائه می دهد. توجه داشته باشید که تبعاتی همچون از بین رفتن حس بویایی، گرفتگی بینی، تورم و کبودی پس از عمل امری طبیعی بوده و به مرور زمان رفع می شود. تنها لازم است که در این راه صبر پیشه کنید

سوالات رایج عمل بینی و بارداری

آیا بینی بعد از بارداری به حالت اولیه برمی گردد؟

از جمله شایعات مربوط به جراحی بینی می توان به این موضوع اشاره کرد که زیبایی ناشی از عمل بینی به علت بارداری تحت تاثیر قرار می گیرد. بارداری موجب ورم تمام اندام های مادر می شود که بینی هم در این قاعده قرار دارد. بعد از به اتمام رسیدن دوران بارداری نتایج حاصل از جراحی بینی با حالت قبل از آن برمی گردد.

ایا بینی بعد از بارداری افتادگی پیدا می کند؟

در پاسخ به ان سوال باید گفت که خیر ، تنها اتفاقی که در جراحی بینی و بارداری بعد از آن رایج است ، ورم می باشد که آن هم پس از گذشت دو الی سه ماه بعد از زایمان به صورت طبیعی برطرف می شود.

تاثیر مصرف قرص ضدبارداری روی جراحی بینی چیست؟

این دو مورد به هیچ عنوان تداخلی با یکدیگر ندارند ، تنها لازم است پزشک قبل از جراحی از مصرف آن اطلاع داشته باشد تا دستورالعمل جدیدی برای آن در نظر بگیرد.

زایمان طبیعی بعد از عمل بینی امکان پذیر است؟

عمل بینی و نوع زایمان هیچ ارتباطی با هم ندارند. فردی که جراحی بینی انجام داده است پس از بارداری می تواند همانند سایر افراد زایمان کند تنها به ان شرط که مدت زمان مشخص بعد از ان سپری شده باشد. اگر متاهل هستید و قصد فرزند آوری دارید، توصیه ما به شما این است که انجام جراحی بینی را به بعد از زایمان طبیعی موکول کنید.

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: