جراحی آندوسکوپی سینوس

سینوزیت از جمله عارضه های رایجی است که دست کم یکی از اطرافیانمان آن را تجربه کرده است. با وجود اینکه این بیماری خطرناک نیست، اما اثرات جانبی آن زندگی افراد را دچار اختلال می کند. سردردهای مزمن، مجرای تنفسی عفونی و غیره، به اندازه کافی آزار دهنده هستند که بستر را برای ابداع روش های نوین فراهم آورد. یکی از این روش های درمانی موثر جراحی آندوسکوپی سینوس است که از دیدگاه پزشکان برای درمان افراد مبتلا به سینوزیت، آخرین و مطمئن ترین راه می باشد. مقاله زیر از دکتر یگانه تیموری، بهترین جراح آندوسکوپی سینوس در مشهد، به طور کامل از این پروسه صحبت می کند.

 

جراحی اندوسکوپی سینوس - دکتر یگانه تیموری

جراحی آندوسکوپی سینوس چیست؟

پیدایش آندوسکوپی سینوس بر مبنای تشخیص عارضه معرفی شد، که در ادامه پزشکان از آن برای جراحی استفاده کردند. با شنیدن نام این پروسیجر شاید به این موضوع بیاندیشید که این تکنیک چیست و برای انجام آن می بایست چه مراحلی را پشت سر گذاشت. جراحی سینوس با آندوسکوپ که با نام لاتین Functional endoscopic sinus surgery شناخته می شود، پروسه ای کم تهاجم است و زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که اوضاع بیماری وخیم باشد.

در طی این پروسیجر پزشک، آندوسکوپ را از حفره بینی به داخل آن برای مشاهده ناهنجاری ارسال می کند و سپس با انجام جراحی آندوسکوپی سینوس به درمان کامل عارضه می پردازد. سوالی که در اینجا به وجود می اید این است که آندوسکوپ چیست؟ این ابزار، دوربین کوچکی است که بر سر یک لوله منعطف نصب شده و مجهز به نور است، با ارسال آن به داخل عضو شرایطی فراهم می شودکه پزشک می تواند به طور دقیق مشکل را مورد ارزیابی قرا دهد.

چه زمانی به جراحی آندوسکوپی سینوس احتیاج پیدا خواهیم کرد؟

ابتلا سینوس ها به عفونت مزمن روال طبیعی زندگی فرد را با اختلال مواجه می کند. اگر جز افرادی باشید که سینوزیت دارند شاید به این موضوع فکر کنید که روش درمانی یاد شده برای شما مناسب خواهد بود، این دیدگاه صحیح نیست زیرا ؛ این پروسه ماهیت جراحی دارد بنابراین برای درمان عارضه موجود، اولین راه در نظر گرفته نمی شود. زمانی بهترین متخصص، استفاده از جراحی آندوسکوپی سینوس در مشهد را به شما توصیه می کند که، التهاب و عفونت دائمی سینوس های شما را درگیر کرده باشد، به نحوی که آنتی بیوتیک و سایر داروها هیچ اثری بر این بیماری نگذارند. زمانی سینوزیت شما عود می کند که بافت پوشاننده سینوس ها به تدریج ورم می کند و مانع خروج ترشحات رایج بینی می شود. مایع محبوس محل خوبی برای تکثیر باکتری ها و بروز عفونت می باشد. البته استفاده از جراحی سینوس با آندوسکوپی، تنها به این علت نمی باشد؛ پولیپ بینی از دیگر عارضه هایی است که فرد را برای درمان مجاب به استفاده از جراحی آندوسکوپی سینوس می کند.

علائمی که نشان دهنده نیاز شما به عمل سینوس با آندوسکوپی می باشد

تعیین این موضوع که این پروسیجر درمانی برای شما برای مفید است یا خیر توسط پزشک انجام می شود. ایشان بعد از انجام دقیق معاینات بالینی و بررسی سوابق خانوادگی، انجام آزمایشات زیر را به شما توصیه می کند. این موارد عبارتند از :

آندوسکوپی تشخیصی بینی: با انجام این پروسه، پزشک تنها به تشخیص عارضه می پردازد. و در گام های بعدی در صورت نیز به جراحی روی می اورد. همانطور که قبلا نیز ذکر کردیم با ارسال دوربین از طریق حفره بینی، شرایطی فراهم می اید که ایشان بتواند نواحی دارای عفونت را در جراحی آندوسکوپیک سینوس در مشهد، تشخیص دهد.

سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری: با این روش می توان تعیین کرد که بیشترین نواحی درگیر با عفونت، دقیقا کجا می باشد.

اقدامات قبل از جراحی آندوسکوپی سینوس

پزشک با تشریح پلن جراحی توصیه هایی را به شما ارائه می دهد که توجه به آن ها قبل از عمل اندوسکوپیک سینوس موجب می شود پروسه با موفقیت انجام شود. مواردی که آن ها را می بایست مدنظر قرار دهید عبارتند از :

 1. اگر جز افرادی هستید به مصرف سیگار و نوشیدن مشروبات الکلی عادت دارید، حداقل 3 هفته قبل از عمل آندوسکوپیک سینوس می بایست از آن دوری کنید. واضح است که دود و قرار گرفتن در محیط آلوده، علائم سینوس شما را بدتر می کند. اگر تحمل این محدودیت های برای شما دشوار است می توانید از آن با پزشک خود صحبت کنید تا ایشان بر اساس تجربیاتی که دارند، پیشنهاداتی در رابطه با جراحی آندوسکوپی سینوس به شما ارائه دهند.
 2. حداقل به مدت 10 الی 14 روز قبل از جراحی سینوس با آندوسکوپ، آسپرین و داروهای ضد غلظت خون پرهیز کنید. این موضوع مهم را در گوشه ذهن نگه دارید که وجود اسپرین در خون شما، حتی به میزان کم، خطر خونریزی حین جراحی و عدم کنترل آن را به همراه خواهد داشت.
 3. اغلب جراحی آندوسکوپیک سینوس با بی حسی موضعی انجام می پذیرد اما در برخی موارد پزشک برای عمل آندوسکوپیک سینوس از بیهوشی عمومی استفاده می کند. در این صورت شب قبل از جراحی مجاز به خوردن و اشامیدن نمی باشید.

جراحی سینوس با آندوسکوپ در مشهد چگونه انجام می شود؟

روش FESS یک راه برای درمان سینوزیت شدید است که پس از برداشتن گام های زیر به ثمر می نشیند:

 • در ابتدا جراح خوب آندوسکوپی سینوس و دستیاران از داروی ضد احتقان بینی استفاده می کنند.
 • در ادامه بعد از باز شدن مجرای تنفسی، نوبت به آن می رسد که آن ها قطره بی حسی درون بینی شما بریزند تا شرایطی را برای ارسال دوربین در جراحی آندوسکوپی سینوس فراهم آورند.
 • سپس با فرستادن دوربین و ابزار جراحی مخصوص، به برداشت زائده ها، استخوان یا پولیپ اقدام می کنند.
 • در برخی موارد پزشک از ابزاری استفاده می کند که با چرخش های دورانی، به خراشیدن بافت ها می پردازد.
 • در مرحله پایانی، نوبت به آن می رسد تا بینی پانسمان شود. در این صورت با جذب خونابه و ترشحات حاصل از جراحی، شرایطی فراهم می اید که هیچ گونه عفونتی در محل برش ها ایجاد نمی شود.

جراحی سینوس یا آندوسکوپ چه مدت زمانی طول می کشد؟

مدت زمان جراحی در هر فرد بسته به شدت عارضه متفاوت می باشد. که مجموعا پزشک برای انجام آن دو ساعت زمان در نظر می گیرد. اگر ابهاماتی در این زمینه دارید با پرسش سوالاتی از پزشک معالج به رفع آن ها اقدام کنید.

انتظارات بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس

بعد از اتمام جراحی سینوس با آندوسکوپ، به اتاق ریکاوری انتقال داده می شوید. به محض اینکه هوشیاری خود را به طور کامل به دست آوردید، بهترین دکتر جراحی آندوسکوپی سینوس در مشهد یا دستیاران ایشان، بایدها و نبایدهای بعد از جراحی را به شما آموزش می دهند. این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که حتی اگر بی حسی موضعی برای شما اعمال شده باشد، نمی توانید به تنهایی به منزل بازگردید. با این تفاسیر شما به وجود شخصی به عنوان همراه در کنار خود نیاز خواهید داشت. از جمله پیامدهایی که جراحی اندوسکوپیک سینوس برای شما دارد، خونریزی، عفونت و درد است که با تدبیرهای زیر به خوبی می توان آن را کنترل کرد.

 • از پاک کردن ترشحات داخل بینی با فین کردن بپرهیزید. حداقل زمانی که باید این محدودیت بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس رعایت کنید یک هفته می باشد.
 • حین عطسه یا سرفه کردن حتما با دهان باز این کار را انجام دهید.
 • با مصرف به موقع آنتی بیوتیک ها و داشتن استراحت کافی دوران نقاهت کوتاهی را بعد از جراحی سینوس با اندوسکوپ خواهید داشت.
 • فعالیت های شدید بدنی ریسک خونریزی را افزایش می دهند؛ ورزش های هوازی از مواردی هستند که در دوران نقاهت به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
 • یکی از دستوراتی که باعث می شود که بعد از عمل آندوسکوپی سینوس دوران نقاهت کوتاهی داشته باشید، شستشو بینی با آب نمک (سالین) می باشد.
0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: